Články
Mrkev pro koně?
15.04.2011, 22:17, ANIMO
NOVÉ! Podrobný článek o tom, na co je čerstvá mrkev pro koně vhodná, co obsahuje a jaké množství je přínosné a které již škodí...
Informace:
Pěstování mrkve je rozšířeno v celém mírném pásmu. Využívá se jako doplňkové dietetické krmivo. Plochy krmné mrkve v posledních letech v ČR poklesly, pěstuje se sporadicky, odhadem na 100 až 200 ha. Většina rychlených karotek se do Čech dováží ze zahraničí (např. z Německa nebo Holandska) a vytalčuje českou mrkvičku.
Kořeny dosahují délky 30 i více cm a hmotnosti často přes 1 kg. Mrkev patří mezi krmné okopaniny a je to šťavnaté, lehce stravitelné a sacharidové krmivo s nízkým obsahem vlákniny. V krmné dávce zlepšují trávení a využití živin organismem. Mrkev má výborné dietetické účinky a příjemnou chuť. Vysoký obsah karotenu ji předurčuje pro krmení hříbat, březích a kojících klisen, sportovních a dostihových koní.
Krmná mrkev je statkovým krmivem velice bohatým na karoteny a vitamin A. Také obsah vitamínů B1, B2, B6, C, E bývá vyšší než u jiných okopanin a působí spolu s vyšším obsahem kostitvorných prvků (Ca, P) a některých dalších (v krmných dávkách mnohdy deficitních) příznivě na růst a zdravotní stav mláďat a u užitkových zvířat na kondici, výkonnost a vytrvalost (zvláště u koní).
Z čeho se mrkev skládá?
- 87,5 % vody
- 6,5 % cukru
- 1,3 % vlákniny
- 1,3 % N-látek
- 0,4 % škrobu
- 0,06 % vápníku
- 0,04 % fosforu
- 0,005 % karotenů
Cílová zvířata:
kůň, osel, skot, ovce, koza, prase, vietnamské prasátko, drůběž, chovný králík, zakrslý králík, drobní hlodavci (hl. morče) a lesní zvěř.
Pro koně:
U koní se mrkev uplatňuje především jako krmivo dietetické, které zřetelně napomáhá rozpouštění hlenů při katarech horních cest dýchacích. Při setrvalém zkrmování působí též proti hlístům (škrkavkám). V zimě plní hlavní význam jako zdroj vitamínů.
Dospělý kůň může optimálně až 10 kg mrkví denně. Hříbata do 6 měsíců 2 kg denně. Vhodná dávka je 3 kg denně a koně.
Upozornění pro koně:
Jelikož mrekv obsahuje vyšší množství cukru ( 6,5 %), není mrkev vhodná zejména pro koně s:
- Cushingovým syndromem (Cushing's syndrome)
- insulínovou resistencí
- s equine polysaccharide storage myopathy (EPSM)
Pro prasata:
Určité opatrnosti je třeba dát pouze u výkrmu prasat, kde se doporučuje poslední 1 - 2 měsíce před porážkou mrkev vyřadit z krmné dávky, jinak by sádlo mohlo dostat poněkud nažloutlou barvu. Krmná mrkev se ukázala být velmi dobrým krmivem prasnicím po oprasení, obecně pro všechna mladá a chovná zvířata.
Pro drůbež:
Při jejím zkrmování drůbeži mají žloutky pěknou žlutou barvu, násadová vejce vysokou líhnivost a zdravotní stav kuřat z nich vylíhlých bývá pravidelně velice dobrý. Dnes však tyto efekty docházejí praktickému využití ze známých důvodů jen v malochovech.
Vhodný zdroj:
Betakarotenu a vit. A, vit. E, C, vápníku a fosforu, sodíku, draslíku, chloru, železa, cobaltu
Zajímavé:
- 1 kg mrkve obsahuje stejné množství železa jako 300 g ovsa.
- 1 kg mrkve obsahuje stejné množství jodu (0,02 mg) jako vojtěškové pelety
- 1 kg mrkve obsahuje přibližně stejné množství cobaltu jako oves, ječmen kukuřice
- 1 kg mrkve má stejně vápníku jako 1 kg ječmene nebo 2 kg kukuřice
- 1 kg mrkve má sodíku více než 1 kg vojtěškových pelet, sladových klíčku, pšeničných otrub a klíčků, ovsa, ječmene i kukuřice
- 1,5 kg mrkve pokrývá denní potřebu vitaminu A a C (pro 500 kg koně)
- 3 kg mrkve obsahuje (26,4 mg) vitaminu E stejně jako 2,6 kg ovsa nebo 2,7 kg pš. otrub
- 7,2 kg mrkve pokrývá denní potřebu draslíku
- 5 kg mrkve je energeticky (7,75 MJ Sek) jako 700 g ovsa
-
mrkev obsahuje cca 6,5 % cukru, nejméně oves 1,4 %, ječmen 2,3 %, ovesné granule 2,6 %, vojtěškové pelety 4,6 % a sladový květ sypký dokonce 12%
info TIP:
Optimální denní dávka 3 kg mrkve denně zajistí vašemu 600 kg koni:
- 250 % DDD (doporučené denní dávky) karotenu
- 12 % DDD železa
- 7 % DDD vápníku
- 6 % DDD SEk (stravitelné energie pro koně)
- 5 % DDD jodu
- 4 % DDD mědi
-
obsahuje - 195 g cukru a pouze 10 g škrobů
Úprava:
Máte li mrkev nepranou, jen zčásti odhliněnou, musíte ji před podáváním očistit (omyjte a případně kartáčkem odrhňete). Případné nahnilé části je nutné vykrojit. Pro drůbež i další zvířata se podává mrkev strouhaná a smíchaná s obilnými šroty.
Dávkování:
Pro koně je vhodná denní dávka do 4 kg na den, větší dávky zatěžují játra
Skladování:
Mrkev je v důsledku nízkého obsahu sušiny snadno při sklizni a posklizňové manipulaci (naskladňování, případně třídění) snadno mechanicky poškozována. Poraněnými místy pak vniká infekce. Mrkev také snadno podléhá hnilobám. Proto je potřeba věnovat uskladnění a manipulaci s mrkví zvláštní pozornost.
Je třeba zajistit skladovací prostor před mrazem a zajistit optimálně teplotu v rozsahu 2 - 4°C. Mrkev však odolá i teplotám do -2°C.
Vhodné za tři dny celý obsah rašlového pytle vysypat a probrat, nahnilé vyházet, případně vykrájet a ihned zkrmit. Dobrou nepoškozenou mrkev následně skladníme v plastových přepravkách ve větraných prostorech za optimální vlhkosti a teplotě. Takto nám vydrží mnohem déle.
Jelikož je mrkev zelenina, je nutné ji také tak skladovat, nikoliv jako seno, což si řada koňáků neuvědomuje a diví se, že do pár dnů jim pytel mrkve zcela zhnije, při teplotě 20 °C ve stáji nevětrané s vysokým obsahem špavku a bakterií a plísněmi nasyceném vzduchu zkrátka nemůže vydržet !
Ing. Kateřina Bergrová
Duben 2011
pro ANIMO CZ s.r.o.
Diskuse: "Mrkev pro koně?" | ||
---|---|---|
- Žádné komentáře - | ||
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře |
SLEDUJTE NÁS
Animo na Facebooku Animo na Twitteru