Články
NAKUPUJTE U NÁS

Prodejna

ANIMO Centrum krmiv
Pomezní 282
Areál ZD - K Dálnici
Světice u Říčan

Na prodejně pouze platby HOTOVĚ!

tel. prodejna: 608 315 657

tel. info: 608 315 658

e-mail objednávky:
objednavky@centrumkrmiv.cz

Otevírací doba

PO 12- 18
ÚT zavřeno
ST 9 -18
ČT zavřeno
 15 -18
SO první sobota v měsíci
  9.00-12.00
Změny otevírací 2023

Sobota 2.12. otevřeno

10-13 h

 

NOVINKY

Mrkev čerstvá již skladem!

 

Objednávky nad 10.000Kč vám přivezeme ZDARMA
(Praha + Stř. ČECHY)

Ostatní od 299 Kč s námi

Odesílání přes kurýra od 149 Kč

 

Články

Rostlinné oleje pro koně

07.03.2011, 09:48, ANIMO

Oleje, nebo obecně tuky jsou pro koně vhodným zdrojem energie. Zvlášť pro koně starší, hubené, po nemoci, pro mladé koně ve vývoji a pro koně v intenzivním tréninku.


Nabízí se buď zkrmování olejů, nebo olejnatých semen. V tomto článku budu povídat o lněném semenu a z něj vyrobeném oleji.

Chovatelé velmi často kupují lněný olej rafinovaný, z důvodu výrazně nižší ceny. To však nelze vůbec doporučit. Svému koni škodíte mnohem více, než kdyby jste mu takový olej vůbec nedávali.

 

Dnes už existuje široká škála olejů. Jsme zvyklí užívat především olivový a slunečnicový, ale proč opomínat ostatní? V nabídce je ještě lněný, konopný, dýňový, mandlový, arašídový, sezamový, řepkový, světlicový, z lískových ořechů, z vlašských ořechů a z pšeničných klíčků. Rožlišujeme obecně oleje rafinované a za studena lisované. Všichni víme, že jsou vhodné především oleje lisované za studena. A v čem je přesně rozdíl?

 

Rafinované oleje

Oleje získávané extrakcí za využití vysokých teplot a organických rozpouštědel jsou obecně daleko lacinější, protože tyto postupy umožňují daleko vyšší výtěžek. Za vysokých teplot však vzniká řada páchnoucích či toxických látek. Tyto látky spolu se zbytky rozpouštědla se musí odstranit tzv. rafinací. Zároveň se však odstraní i všechny látky, vyskytující se v oleji ve stopových množstvích. Získáme tak čistý tuk bez původní chuti a vůně. Jinými slovy, rafinované oleje jsou si navzájem velmi podobné a můžeme je libovolně zaměňovat. Takto rafinované oleje jsou běžné v naší kuchyni. Vaše koně jimi NIKDY NEKRME!

 

Za studena lisované oleje

Na opačné straně pak stojí za studena lisované rostlinné oleje. Tyto oleje se šetrně lisují bez využití vysokých teplot a další nutné rafinace. Obsahují v oleji rozpustné vitaminy, přítomné v původní rostlinné surovině (hlavně vitamin E), cenné nenasycené mastné kyseliny a další živiny. Pro chuť oleje jsou velmi důležité přírodní aromatické látky, které v oleji zůstanou při lisování za studena. U těchto olejů jsou velmi důležité tipy na použití, protože obsažené mastné kyseliny se za vysokých teplot ničí a mohou se přeměnit na škodlivé látky. Nevýhodou lisování za studena je malý výtěžek lisování. Rostlinná surovina se po vylisování za studena často dále zpracovává obvyklým způsobem pro získání běžného rafinovaného oleje. Oleje lisované za studena jsou proto dražší než rafinované oleje.

 

Zastudena lisované oleje jsou vhodné:

 • pro všechny koně, i koně schvácené s IR
 • zvlášt koně staré a nemocné
 • jako zdroj energie, ale i vitamínu E a nenasycených mastných kyslein, kterých se koním z pastvy a sena dostává méně než vyžadují
 • zvyšují straviletnost obilov
 • Vhodné pro celoroční podávání všem koním jako součást krmné dávky.
 • Pro koně snadno dráždivé - nervózní jako náhrada obilovin
 • Denní dávkování 20- 100 ml na koně / den (1 - 7 lžic)

 

Lněný olej

 • Lněný rafinovaný olej je velmi levný, a neměl by se vůbec používat jako krmivo, rafinací vznikají toxické produkty, které koně vážně poškozují. Lněný rafinovaný olej je určen do malířských barev a jako nátěr dřeva, nikoliv ke krmení nebo jako potravina! Je tedy nebezpečný! Je však zarážející, že někteří prodejci krmiv rafinovaný olej nabízí jako skvělý dopněk výživy pro koně. Cena za 1 l rafinovaného oleje se pohybuje okolo 75 Kč.

 

 • Lněný olej zastudena lisovaný je šetřně lisovaný. Nedochází k tepelné a chemické úpravě oleje. Olej nemsí mít hořkou pachuť, musí krásně vonět oříškově. Je nutné jej mít v temnu a chladu (chladničce). Jen tak lze zajistit, že nedojde k jeho znehodnocení. Žluklý olej je opět nebezpečný. Po otevření je vhodné olej do 2 měsíců spotřebovat. Je dobré si k němu přivonět a ochutnat jej, zapáchající a hořký olej je znehodnocený a nebezpečný.

 

Ostropestřecový olej

Má pozitivní vliv na srst, kůži, kopyta . Celková podpora metabolismu a jater. Vysoký obsah nenasycených mastných kyselin, vitamínu E a fytosterolů. 

Ostropestřecový olej obsahuje kolem 60% kyseliny linolové, která patří do skupiny esenciálních - polynenasycenných mastných kyselin (PUFA), kterých mají koně ve své výživě málo a je nutná pro správný metabolismus. Kyselina linolová redukuje nadměrné zásoby tuku a zvyšuje podíl aktivní hmoty (svalové). Zvyšuje rychlost metabolismu. Stabilizuje krevní hladinu cukru a navyšuje aktivitu inzulinu. Zvyšuje imunitu a omezuje intenzitu alergií. Zabraňuje po úspěšné redukci hmotnosti Vašeho koně nástupu JOJO efektu, protože chrání aktivní hmotu.

= olej je zvl., vhodný pro koně obézní, s IR a chvácené, pro regeneračnís chopnost jater také pro koně po nemoci a staré

 

Rýžový olej

Olej se vyznačuje antioxidačním účinkem napomáhající růstu a regeneraci svalové hmoty. Obsahuje gamma oryzanol. Ve 100 g rýžového oleje je 3,85 MJ a 900 mg gamma oryzanolu a 25 mg vitamínu K.

Tento olej není vhodný pro redukční diety a schvácené poníky. Obsahuje nasycené tuky (saturované), nedoporučujeme tedy dlouhodobé krmení. Vždy kombinujte se zdravými tuky (slunečnicová semínka, lněné semeno, ostropestřecový olej, Olio Vivo a podobně). Obsahuje málo omega 3 mastných kyselin (1,6 g).

 
  

Zastudena lisované oleje obsahují vyšší obsah vitamínu E. Denní požadavky 500 kg koně jsou cca  660 mg denně.

 

Obsah vitamínu E ve 100 ml oleje:

 • Pšeničné klíčky olej 149 mg
 • Olio Vivo 140 mg
 • Lískový olej 47,2 mg
 • Slunečnicový olej 41 mg
 • Ostropestřecový olej 40 mg
 • Mandlový olej 39,2 mg
 • Rýžový olej 32,3 mg
 • Kukuřičný olej 14 mg
 • Sojový olej 8 mg

 

Obsah vit. E ve 100 g krmiv:

 • Slunečnicové semeno 33 mg
 • Vojtěškové pelety 12,4 mg
 • Pšeničné klíčky 13 mg
 • Kukuřice 1,3 mg
 • Oves 1 mg
 • Mrkev 0,8 mg

 

Rada na závěr:

Určitě do každé krmné dávky Vašich koní zařaďte zastudena lisované oleje, například k extrudovanému lnu vhodně kombinujte ostropestřecový olej. Pro koně obézní místo obilovin podávejte ostrop. olej a Olio Vivo.

 

Přínosné množství je alespoň 2 lžíce denně, což je v případě našeho českého ostropestřecového oleje pouhých 4,40 Kč denně.

 

Ing. Kateřina Bergrová
červen 2011

pro ANIMO CZ s.r.o.
 

 
« Zpět


Diskuse: "Rostlinné oleje pro koně"
Datum: Jméno: Komentář:
25.10.2012, 12:03 Regina Reisingerová slunečnicový olej
25.10.2012, 18:23 Kateřina, ANIMO Re: slunečnicový olej
06.07.2017, 18:13 Marie Zkazi se olej ?
07.07.2017, 11:38 Re: Zkazi se olej ?
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře
 
Nahoru