Články
NAKUPUJTE U NÁS

Prodejna

ANIMO Centrum krmiv
Pomezní 282
Areál ZD - K Dálnici
Světice u Říčan

tel. prodejna: 608 315 657

tel. info: 608 315 658

e-mail objednávky:
objednavky@centrumkrmiv.cz

 

Otevírací doba

PO 9.00-12.00 a 15.00-18.00
ÚT zavřeno
ST 9.00-12.00 a 15.00-18.00
ČT zavřeno
15.00-18.00
SO první sobota v měsíci
  9.00-12.00
Změny otevírací 2017
 
ROZVOZY ZBOŽÍ

Objednávky nad 10.000Kč vám přivezeme ZDARMA
(Praha + Stř. ČECHY)

Odesílání přes kurýra od 99 Kč

ANIMO rozvozy 299 Kč

Články

Jak krmit KŘEČKY

27.06.2008, 12:20, ANIMO

Srozumitelný článek o krmení a výživě křečků.


Křeček, jakožto původní obyvatel pouští a stepí, je zvyklý na poněkud omezený jídelníček a tak by mohlo docházet při překrmování a nesprávně sestavenému krmení k obezitě a dalším onemocněním.

Křeček je převážně býložravec, ale v přirozených podmínkách si prý doplní stravu o nějaké živočišné zdroje (červíci či broučci)- které mu tedy můžeme také občas nabídnout, ale já osobně toto moc nedoporučuji.

Základním krmení křečků a křečíků v zajetí je směs zrní, semen, travních či vojtěškových granulek doplněná o zeleninu či ovoce. Samozřejmě nesmí chybět vždy čerstvá voda optimálně v napáječce případně v kameninové misce. Jelikož jsou křečci hlodavci, musí si zuby obrušovat, jinak by jim přerůstali. K tomu jim poslouží tvrdý chléb (nejlépe celozrnný), dietní suchary, větévky (ideální je dřevo dubu, olše, lípy, topolu) či sladké obilné tyčinky. Je nutné také zajistit optimální příjem minerálií, jelikož obilniny jsou chudé na vápník, naopak bohaté na fosfor. Proto obohaťte ubytování vašeho křečka o minerální kámen (hl. složkou je vápník) a pro doplnění elektrolytů, zvl. sodíku také solný liz (kolečko). Doporučuji také umístit do jejich bydlení luční seno, z kterého si můžou udělat nejen pelíšek, ale také ho pojídat.

Je nutné křečkům podávat krmení vždy na večer, jelikož je to zvíře s noční aktivitou a přes den by mu krmivo oschlo a znehodnotilo se (v případě šťavnatého krmení).

Nezapomeňte že křečci jsou "syslíci" a v lícních torbách si shromažďují zásoby krmiva na horší časy, proto je potřeba vždy zkontrolovat a vyhodit kazící se krmivo z jejich domečků a hnízd, kam si je zpravidla nosí.

Je potřeba respektovat jejich nutriční požadavky a dbát na nižší příjem tuků, vyšší vlákniny, minerálů a bílkovin. Základním zdrojem energie jsou tedy sacharidy- převážně škroby případně cukry.

Krmivo bohaté na tuky jsou semena jako lněné, sezamové, slunečnicové a následně také všechny druhy oříšků, ty obsahují 40 - 60 % tuků.

Bílkovinové krmení jsou pak pšeniční klíčky (28%), sladový květ (27 %), vojtěškové granulky (18 % bílk.), doplňkové dropsy (okolo 7% bílkovin, avšak pozor na tuky - ty jsou okolo 25 %!), luštěniny (4 - 7%). Ze živočišných zdrojů pak sýr Eidam má 33% bílkovin a Lučina 11%.

Nadměrný přísun sacharidů (oves, kukuřice, ječmen) může vyvolávat kvašení ve slepém střevě a dlouhodobé průjmy, je proto nutné dbát na správně sestavený jídelníček, aby váš svěřenec žil spokojený a zdravý život.

Každý den bychom tedy měli křečkovi připravit lžičku obilné či zrninové směsi a 2 - 3 x týdně nabídnou ovoce, zeleninu a byliny. Živočišné bílkoviny kvůli vysokému obsahu tuků zařazujeme výjimečně. Pro doplnění potřebných vitamínů zvl. A a D3 přidáváme kupované vitamínové granulky či dropsy až 3 x týdně dle velikosti zvířete (½ - 2 dropsy denně).

Co vše můžete svému křečkovi naservírovat:

Zrniny a semena

ovesné vločky
pšeničné vločky
hrachové a kukuřičné vločky
oves nahý i celý
kukuřice (zrno, šrot, konzerva)
ječmen, pšenice
slunečnice celá nebo loupaná
dýňová semínka, kardi, čirok
sladový květ, pšeničné klíčky
proso (semena i celé palice), len

 

Ostatní

vojtěškové nebo travní granulky
tvrdý chléb či dietní suchary
seno
burisony
těstovina tvrdá nebo extrudovaná
oříšky různé druhy
svatojánský chléb
pufovaný chlebíček
komerční dropsy a pochoutky
granulované krmné směsi

Zelenina

mrkev
cuketa, okurka a dýně
sušená zelenina (zvl. mrkev)
sladká červená paprika
štěrbák zahradní, čekanka aj.
brambora

 

Ovoce

jablko, hruška
banán
jahody
broskve a meruňky
hroznové víno
sušené ovoce (meruňky, rozinky, banány)

Trávy a byliny

pampeliška
jitrocel
jetel
kokoška pastuší tobolka
aj. jedlé byliny

 

Živočišné bílkoviny

vejce
granule pro psy
tvaroh a ml. výrobky
sýr
mouční červy

 
« Zpět


Diskuse: "Jak krmit KŘEČKY"
Datum: Jméno: Komentář:
02.07.2014, 07:29 jakub křeček
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře
 
Nahoru